Dlhopripravované Maturitné stretko prekonalo očakávania

    Poznáte ten pocit, keď sa ocitnete na spoločenskom podujatí a po vystúpení hlavných aktérov sa dívate dookola, či aj ostatní diváci zdieľajú vaše nadšenie? Obzeráte sa okolo seba, za seba, pred seba a zisťujete, že niet jediného človeka, ktorý by sa neusmieval, netlieskal, či ktorému by nežiarili oči. Presne to sa odohralo bezprostredne po poslednom obraze premakaného Maturitného stretka.

    Tí, ktorí máte radi typické teenagerské komédie popretkávané „telenovelovskými“ vzťahmi, si prídete na svoje. Tí, ktorí milujete veľkolepé predstavenia, divadelné intrigy, originálne choreografie a chytľavé melódie, sa taktiež máte na čo tešiť. Maturitné stretko je spojením všetkého, čo má muzikál mať. Vynikajúci námet, ktorý je viac či menej blízky nám všetkým, predurčuje k tomu, aby mladší diváci našli v predstavení samých seba či svojich (ex)spolužiakov, zatiaľ čo staršia generácia si rada zaspomína na časy svojej ranej dospelosti. Samotný dej má hneď niekoľko zápletiek, no vzhľadom na to, že sú logicky aj chronologicky vhodne prepojené, nehrozí, že by ste sa v nich stratili. Osobne som si veľmi užívala aj vystavanie inscenácie v tom zmysle, že priestor dostali rovnako ľúbostné, až dojímavé scény, no nechýbala dráma, dokonca spojená s fyzickým násilím (ktoré však nebolo prvoplánové). Jednotlivé obrazy nebudili dojem, že sa opakujú, ale práve naopak. Divák si mohol vychutnať krásne sólové spevy účinkujúcich, groteskné rozhovory a vynikajúce spoločné tanečné vystúpenia, pričom nikdy ste nevedeli, čo bude nasledovať. Teda kedy sa vám bude chcieť plakať, smiať, či tancovať a spievať spolu s hercami.

    Od muzikálu sa očakáva, že účinkujúci budú mať skutočne zvládnuté spevy, ako aj tanečné kreácie. Práve tanec aj spev tu pôsobili veľmi sviežo, niekedy dej dopĺňali, inokedy ho posúvali ďalej, ale vždy, keď sa začalo na javisku spievať a tancovať, vyčarilo to divákom iskru v očiach a nemohli sa ubrániť podupkávaniu, rytmickému tlieskaniu, prípadne si chytľavé melódie už po druhom refréne začali pospevovať spolu s hlavnými hrdinami predstavenia. Tandem urobil Maturitným stretkom naozaj výrazný skok a ukázal, že hoci mal v repertoári už predtým rozmanité žánre predstavení, muzikál bol jednoznačne trefou do čierneho. Čerešničkou na premiérovej torte, a zároveň bodkou za úžasným predstavením bol záverečný prídavok v podobe jednej z najenergickejších choreografií predstavenia. Ak inscenácia niekoho nedojala dovtedy, po tomto kúsku už nemal šancu zostať chladným.

    Ak máte chuť preniesť sa do čias školských lások, alebo si chcete zaspomínať na zákerných kazičov partie, ktorí sa ani po rokoch nemenia, určite si Maturitné stretko nenechajte ujsť!

Andrea Čellárová, 06.06.2016