Dĺžka predstavenia: 60 - 70 min. bez prestávky

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: činohra, komédia

 

V hlavných úlohách:

Marek:  Filip Staňo

Simona: Veronika Žigm undová

Otec: Peter Trnka

Mama: Jana Kočnerová / Jarmila Žuffová

Babka: Dagmar Labáthová a. h. / Angelika Horváthová

 

Réžia, produkcia, námet, scenár, hudba, svetlá, zvukMartin Michael Benčič

Maskér: Jana Kočnerová

 

Špeciálne poďakovanie patrí Centru voľného času na Štefánikovej 35, ktoré nám poskytlo priestory na nacvičovanie činohry.

©Divadlo TANDEM 2017

    UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

   Rodina sa nevidela roky, nevyriešené problémy a konflikty však naďalej pretrvali. V byte, v ktorom pôvodne žili všetci, zostala len babka, ktorú občas navštevujú jej vnúčatá - starší Marek a mladšia Simona.

   Keď obaja jedného dňa prídu pozrieť svoju starú mamu, zistia, že je mŕtva. Okamžite volajú jej syna - otca - ktorý neváha a hneď príde. Jeho deti s hrôzou zisťujú, že z otca sa stal bezdomovec. Kvôli organizácii pohrebu je privolaná aj mama, ktorá sa s "mamičkou" nemala v láske a aj preto jej je ľúto, že mŕtvola bola už odvezená a nemôže sa pozrieť. Medzi bývalými manželmi sa začínajú pomaly odhaľovať staré a nevyriešené problémy, ktoré končia hádkou, ale nakoniec sa dohodnú, že kvôli príprave pohrebu spolu prespia v jednom byte. Otec je nútený spať na gauči v obývačke, keďže mama si berie spálňu sama pre seba.

   V noci sa otcovi prihovorí mŕtva babka a nahovára ho, aby sa s bývalou manželkou udobril, pretože to jeho deti trápi. Otec tomu neverí a tak sa na to pýta Mareka, ktorý mi prizná, že sa zahltil prácou len preto, aby na tieto dávne veci nemyslel.

   Na druhý deň sa o babkinom návrhu rozpráva Simona s mamou, ktoré babičku v noci počuli, pretože hulákala aj s otcom na celý byt. Dohodnú sa, že nikomu nič nepovedia, ale nakoniec sám Marek prichádza s touto témou. Otec celý žiaľ neunesie a prichádza domov opitý. Zaspí, ale po čase sa preberie a jasne počuje, ako mama prišla pomôcť s pohrebom len preto, lebo sama už nemá žiadnu prácu a nemá kde bývať, takže jej situácia s babkou prišla ako vhodná zámienka. Strháva sa ďalšia hádka, ktorá končí bitkou.

   V posledný deň sa vracia do bytu rozcitlivená mama s kyticou bielych ruží. Hneď za ňou dobieha Simona, ktorá nerozumie tomuto nezvyčajnému emocionálnemu počínaniu a nakoniec sa dozvie, že jej ich daroval otec, ktorý ju práve týmto ťahom kedysi zbalil, čo v nej oživilo staré city.

   Na to prichádza do bytu otec, Marek aj babka a keď sa dozvedia, že obaja sú do seba stále zamilovaní, veria, že sa dajú dokopy. Mama však odmieta a tak sa otec odhodlá k poslednému zúfalému činu a pobozká ju. Mama sa neodtiahne a už to vyzerá, že babička splnila poslanie, pre ktoré ju nezobrali do nebies - za života sľúbila, že ich dvoch dá opäť dokopy - ale keď mama povie, aby otec nepil a ten jej odpovie, že pil len kvôli nej, tak sa rozpúta posledná hádka, ktorá sa už nemá dôvod zastaviť.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: